Svetosavska akademija u Slatini

14U navečerje praznika Svetih mučenika Ermila i Stratonika, u pretpraznične dane prvog Arhiepiskopa srpskog – Svetog Save, 25. januara 2017. godine, nakon večernjeg bogosluženja koje su sa vjernim narodom i sveštenim klirom naše Episkopije u hramu Svetih apostola Petra i Pavla u Slatini služili protosinđel Pavle (Radusinović) nastojatelj manastira Orahovica i protođakon Milan Tomašević, s blagoslovom Preosveštenog vladike Pakračko-slavonskog g. Jovana u Slatinskoj Kino dvorani održana je ovogodišnja Svetosavska akademija.

Prenoseći okupljenima blagoslove Preosveštenog vladike, po otpojanoj molitvi prisutnima se najprije pozdravnim slovom, a zatim i kroz Svetosavsku besjedu obratio nadležni paroh protojerej Dragan Gaćeša. Ističući detalje iz života i djela Svetog Save, naročito na polju prosvjete srpskog naroda, otac Dragan je posebno naglasio 1219. godinu, vrijeme kada naša pomjesna Srpska Crkva zaslugama ovog svetitelja dobija samostalnost – postaje autokefalna, a čiji osmovjekovni jubilej uskoro proslavljamo.

Nakon obraćanja oca Dragana, prisutne je pozdravio i dožupan Virovitičko-podravske županije g. Igor Pavković. On se najprije zahvalio i poželio dobrodošlicu uvaženim gostima među kojima i predstavnicima lokalnih uprava, zatim dr Miloradu Pupovcu predsjedniku Srpskog narodnog vijeća zajedno sa ostalim predsjednicima županijskih, opštinskih i gradskih Vijeća srpske zajednice, nakon čega je govorio o još jednom važnom događaju za Srbe Zapadne Slavonije – o četiristo šezdesetoj godišnjici od osnivanja Srpske Pravoslavne Mitropolije Požeške u manastiru Orahovica.

Kroz kulturno-umetnički program, svojim nastupima prisutnima su se ovom prilikom predstavili etno-grupa „Đurđevak“ iz Bobote, SKD „Prosvjeta“ iz Voćina, i najmlađi pododbor Prosvjete – Srpsko kulturno društvo iz Slatine, nakon čega je predstavnicima ovih kulturno-umjetničkih grupa, u znak zahvalnosti za učešće u ovogodišnjoj akademiji, otac Dragan uručio zahvalnice.

Po završetku ovog programa, u prostorijama Vatrogasnog doma u Slatini za učesnike, goste i sve prisutne uprilikeno je zajedničko druženje.