Svetosavska akademija u Pakracu

3Blagoslovom Njegovog Preosveštenstva vladike Pakračko-slavonskog g. Jovana, u organizaciji parohije Pakračke, Vijeća srpske nacionalne manjine grada Pakraca i Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ – pododbor „Zapadna Slavonija“, u navečerje praznika Svetog Save – prvog Arhiepiskopa srpskog, u četvrtak 26. januara u gradskoj Vijećnici u Pakracu održana je Svetosavska akademija.

Prenoseći blagoslove i pozdrave Preosveštenog vladike, uvodno slovo održao je nadležni paroh protojerej-stavrofor Đorđe Teodorović, ističući da „nijedan početak nije bio lak, pa tako ni ovaj naš. Započeli smo pre četiri godine, sa prvom Svetosavskom akademijom u Sabornom hramu Svete Trojice u Pakracu, u tadašnjem gradilištu koje po uređenju ni približno nije ličilo našem današnjem hramu. Sjećamo se i poslijeratnog truda SKD Prosvjete koja je sa prvim generacijama, i u većem broju, započinjala očuvanje vjere i tradicije na ovim prostorima. Danas, nakon višegodišnjeg truda i rada, proslava praznika i okupljanje se oko našeg rodonačelnika, prosvjetitelja i Arhiepiskopa Svetoga Save, ponovo postaje naš sastavni dio života, kulture i tradicije“. U godinama kada se spremamo za proslavu predstojećeg osmovjekovnog jubileja autokefalnosti – samoupravnosti naše pomjesne Srpske Crkve, koju je upravo Sveti Sava dobio od Vizantijskog cara i Carigradskog Patrijarha 1219. godine, o životu i djelima prvog Arhiepiskopa Srpskog, kroz Svetosavsku besjedu okupljene je upoznao otac Đorđe. Mnoštvu vjernika, roditelja i djece, kulturno-umjetničkim programom i recitacijama predstavili su se učenici pravoslavne vjeronauke zajedno sa Srpskim kulturnim društvom „Prosvjeta“ iz Pakraca. Naročitoj radosti ovogodišnje Svetosavske akademije doprinijelo je intoniranje Svetosavske himne koju su otpevali mladi Svetosavci Pakraca. Na kraju programa, djeci su tradicionalno podijeljeni i Svetosavski paketići, nakon čega je učesnicima i svim prisutnim upriličeno zajedničko druženje.