Sveta Liturgija i krštenje novoprosvećenog Miloša Teodorovića

1U pretpraznične dane pred Sveto Bogojavljenje kada naša Sveta Crkva proslavlja uspomenu na Svetog Serafima Sarovskog i Svetog Silvestra – Episkopa Rimskog, sa vjernim narodom i sveštenim klirom naše Episkopije, uz sasluženje protosinđela Pavla (Radusinovića) nastojatelja manastira Orahovica, protojereja Dragana Gaćeše paroha Slatinskog, jereja Bojana Kulaševića paroha Paljanskog iz Mitropolije Dabrobosanske, jereja Ognjena Tendžerića paroha Novogradiškog, i protođakona Milana Tomaševića, svetu Liturgiju u paraklisu Blagovještenja Presvete Bogorodice – kapeli Vladičanskog dvora, služio je Njegovo Preosveštenstvo vladika Pakračko-slavonski g. Jovan.

Tom prilikom Preosvešteni vladika je tokom svete Liturgije krstio i miropomazao novoprosvećenog Miloša Teodorovića – sina protojereja-stavrofora Đorđa Teodorovića paroha Pakračkog i protinice Borke. Neposredno pred početak Liturgije, po blagoslovu vladike Jovana čin oglašenja izvršio je protojerej Dragan Gaćeša. Poučavajući o predstojećem prazniku Bogojavljenja koga danas započinjemo da praznujemo, o punoljetstvu po Starozavjetnom Zakonu i uvođenju u Svete Tajne Crkve Hristove, o Hristovim zapovijestima koje daje svojim učenicima neposredno pred svoje Vaznesenje, da idu po cijelom svijetu, da nauče sve narode i da ih krste u ime Svete Trojice, a zatim da predatu nauku drže i očuvaju – naročito misleći na Svetu tajnu Pričešća, po pročitanim odjeljcima iz Svetog Pisma pastirskom besjedom okupljenima se obratio Preosvešteni vladika.

Nakon pričešća Svetim Darovima u kojima su udio uzeli skoro svi prisutni zajedno sa novokrštenim slugom Božijim Milošem, Preosvešteni vladika je izvršio postriženje i ucrkovljenje novoprosvećenog, nakon čega su otac Dragan i otac Bojan osveštali slavski kolač i žito u slavu Božiju a u čast i spomen Svetog Serafima Sarovskog čime je proslavljen i imendan nastojateljice manastira Jasenovac – mati Serafime.