Praznik Svete Anastasije Uzorješitelnice

32U pretpraznične dane pred Roždestvo Spasitelja našeg Gospoda Isusa Hrista, u srijedu 4. januara ove godine, kada se naša Sveta Crkva molitveno sjeća i proslavlja uspomenu na stradanje Svete velikomučenice Anastasije Uzorješitelnice čiji se dio mošti nalazi pri Sabornom hramu Svete Trojice, ovaj veliki praznik za našu Episkopiju sa vjernim narodom i sveštenim klirom molitveno je proslavljen u paraklisu Blagoveštenja Presvete Bogorodice – u kapeli Vladičanskog dvora u Pakracu.

Tom prilikom, uz sasluženje protojereja Aleksandra Bjelića, jereja Ognjena Tendžerića i protođakona Milana Tomaševića, svetu Arhijerejsku Liturgiju služio je Njegovo Preosveštenstvo vladika Pakračko-slavonski g. Jovan.

Čestitajući ovaj i predstojeće praznike, a zatim poučavajući vjerne o riječima pročitanih odjeljaka iz Svetog Pisma, o Apostolu Pavlu koji govori o izabranom narodu Božijem – o sjemenu Avraamovom od koga nam se rađa Spasitelj, te o riječima koje nam blagovijesti Jevanđelist Luka – o ljubavi Hristovoj prema svakom čovjeku koja prevazilazi svaki ljudski um, kao i o samom prazniku Svete Anastasije, arhipastirskom besjedom okupljenim vjernicima obratio se Preosvešteni vladika. Nakon pričešća Svetim Darovima, po svršetku svete Liturgije, blagoslovom Vladike Jovana slavski kolač i žito osveštali su otac Aleksandar i otac Ognjen, a zatim su vjerni imali priliku da se molitveno poklone i cjelivaju časne mošti Svete Anastasije.