Počeo rad na Šematizmu Eparhije pakračko-slavonske

KukunjevacBlagoslovom Episkopa Pakračko-slavonskog Jovana 27. aprila formirana je redakcija Šematizma naše Eparhije. Od 1898. godine ova Eparhija nije imala svoj šematizam i od tog perioda ona je pretrpila mnoge tragedije i realno stanje u njoj se umnogome promijenilo u odnosu na kraj XIX vijeka.

U planu je izrada jednog obimnog djela koje će obuhvatati ne samo prikaze istorijata, hramova, manastira, crkvišta i pravoslavnih obilježja područne Eparhije, nego i popise pravoslavnih porodica koje su kroz istoriju živjele na ovom području, sa imenima i zaslugama njihovih predaka, sa istorijskim zbivanjima tokom proteklih stotinjak godina. Djelo bi trebalo da sadrži i popise Krsnih slava, moguće rodoslove i zanimljive izjave današnjih žitelja ove Eparhije.
Prošle sedmice započelo se sa snimanjem stanja Eparhije, naročito njenih hramova – kako očuvanih i u funkciji, tako i oštećenih ili srušenih u nekom od ratova prošlog vijeka.
Sve ovo je skoro nemoguće učiniti nekolicini ljudi, ma koliko se uložilo truda i rada u stvaranje ovog Šematizma. Bez međusobne i iskrene saradnje jednih i drugih, redakcije i Slavonaca, ovo djelo neće dostići svoj cilj i istorijsku vrijednost naše zajednice.
Umoljavamo sve naše vjernike, prijatelje, ljude hrišćane i dobre volje da nam pomognu na realizaciji ovog svih nas zajedničkog djela koje će jednog dana stajati na ponos u Eparhijskoj biblioteci, najvrednijem našem kulturnom blagu zapadno od Drine, a na radost i zadovoljstvo naših potomaka.
Ovim vas pozivamo da nam pomognete, da nam se javite svi koji imate bilo kakav podatak, stare fotografije, istorijske priče, svjedočanstva iz ranijih vremena, koje ćemo mi zabilježiti, sačuvati, digitalizovati i objaviti u velikom Šematizmu Eparhije Pakračko-slavonske.
Vaše materijale možete dostavljati elektronski, pisano, fotografisano, lično: sve će sa najvećom pažnjom biti kopirano i dokumentovano s potpisom autora.
Vjerujemo da oni koji prate našu FB stranicu posjeduju mnogo toga, te ih ovim putem najljubaznije umoljavamo da nam se i oni pridruže našem djelu.
Vaše materijale možete dostavljati lično ili slati poštom na adresu: Kneza Branimira 2, pp. 20, 34550 Pakrac, Republika Hrvatska, ili elektronski, na e-mail: slavonskaeparhija@yahoo.com, ili se možete obratiti svom svešteniku koji će zakazati sastanak nekog od članova redakcije s vama ukoliko niste u mogućnosti da lično dođete.