Osveštanje temelja hrama u Slavonskom Brodu

45Praznik spomena na časne verige Svetog Apostola Petra i Prepodobnog Romila Ravaničkog, molitveno je proslavljen u nedjelju trideset i drugu po Pedesetnici, 29. januara ove godine u paraklisu Svetog sveštenomučenika Đorđa Slavonskog u Slavonskom Brodu.

Sa vjernim narodom i sveštenim klirom, uz sasluženje protosinđela Venijamina (Kovačića) iz Zagreba, protojereja Jovana Milanovića iz Sremskih Karlovaca, protojereja-stavrofora Đorđa Teodorovića paroha Pakračkog, protojereja Dragana Gaćeše paroha Slatinskog i protođakona Milana Tomaševića, svetu Arhijerejsku Liturgiju tom prilikom služili su Visokopreosvešteni Mitropolit Zagrebačko-ljubljanski g. Porfirije i Preosvešteni vladika Pakračko-slavonski g. Jovan.

U poprazničnim danima proteklih praznika i sa pripremom za predstojeći praznik nad praznicima – Svijetlo Vaskrsenje Hristovo, u dane kojim nas Sveta Crkva sprema za početak Vaskršnjeg posta, poučavajući o pročitanim riječima iz Svetog Pisma – o Jevanđelskoj priči o cariniku Zakheju kao primjeru kako i mi treba da osnažimo želju za pokajanjem i Hristom, pastirskom besjedom prisutnima se obratio mitropolit Porfirije.

Po svršetku svete Liturgije, riječima blagodarnosti za učešće u ovoj prazničnoj radosti i za posjetu vjernom narodu sestrinske Episkopije, Visokopreosveštenog mitropolita i okupljene vjernike pozdravio je Preosvešteni vladika Jovan.

Nakon ovog Evharistijskog slavlja, mitropolit Porfirije i vladika Jovan su sa sveštenstvom, vjernim narodom i gostima, obavili osveštanje novih temelja i polaganje povelje i kamena temeljca za gradnju hrama Svetog velikomučenika Georgija u Slavonskom Brodu, na mjestu nekadašnje crkve koja je minirana 1992. godine.

U pratnji gosta iz Izraela – istoričara i diplomate g. Šmuela Eviatara u popodnevnim časovima Preosvešteni vladika g. Jovan posjetio je i manastir Jasenovac.