Liturgija u Jasenovcu i posjeta apostolskog nuncija Episkopiji

16Praznik Svete velikomučenice Varvare i Prepodobnog Jovana Damaskina molitveno su proslavljeni u sveštenoj obitelji Jasenovačkoj. Tom prilikom svetu Liturgiju služio je Njegovo Preosveštenstvo vladika Pakračko-slavonski g. Jovan, uz sasluženje protojereja-stavrofora Dragana Antonića, paroha Okučanskog.

Preosvešteni vladika obišao je ovogodišnje izvedene radove na uređenju manastirskog konaka i blagoslovio učesnike radne akcije na uređenju otkupljenog imanja u Jasenovcu.

Istoga dana vladika Jovan primio je u Pakracu i apostolskog nuncija u Hrvatskoj Njegovu ekselenciju nadbiskupa Alesandra Derika. Vladika Jovan upoznao je uvaženog gosta sa procesom obnove svetinja Episkopije Pakračko-slavonske, naročito Sabornog hrama Svete Trojice i Vladičanskog dvora u Pakracu, te izložio planove za predstojeću budućnost, naročito vezane za djelovanje na polju kulture, odnosno obnovu biblioteke Episkopije Pakračko-slavonske.

Vladika Jovan i visoki gost razmijenili su mišljenja o stanju hrišćanstva danas, napose u Evropi, kao i o zbivanjima koje potresaju našu zajedničku stvarnost.

Nuncije Deriko zahvalio se domaćinu na gostoprimstvu i sadržajnom upoznavanju sa Episkopijom Pakračko-slavonskom te izrazio želju za što boljom saradnjom i uspjehom u daljoj obnovi Episkopije. Zatim je produžio k Požegi na susret s preuzvišenim biskupom požeškim Antunom Škvorčevićem.