Posjeta Patrijarha Irineja i Svetog Sinoda Slavoniji

1Veliki istorijski događaj za Episkopiju Pakračko-slavonsku na čelu sa Njegovim Preosveštenstvom Episkopom g. Jovanom, i Slavoniju uopšte nakon 1968. godine, dogodio se u utorak 23. februara kada su našu Episkopiju, manastir Jasenovac i Saborni hram Svete Trojice, posjetili članovi Svetog Arhijerejskog Sinoda sa još nekoliko Arhijereja, povodom održavanja redovne sjednice Sveštenog Sinoda i Odbora za Jasenovac Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve.

U manastirskom hramu Rođenja Svetog Jovana Krstitelja u Jasenovcu, neposredno pred sam dolazak Njegove Svetosti Patrijarha srpskog g. Irineja i Preosveštene gospode Arhijereja, Šabačkog g. Lavrentija, Banjalučkog g. Jefrema, Bačkog g. Irineja, Zvorničko-tuzlanskog g. Hrizostoma, Raško-prizrenskog i Kosovsko-metihijskog g. Teodosija i Gornjokarlovačkog g. Gerasima, sa početkom u osam časova, uz učešće vjernog naroda svetu Arhijerejsku Liturgiju uz sasluženje Preosveštenih Episkopa Bihaćko-petrovačkog g. Atanasija i domaćina Pakračko-slavonskog g. Jovana, kao i sveštenog klira naših Episkopija, služio je Njegovo Visokopreosveštenstvo Arhiepiskop Cetinjski i Mitropolit Crnogorsko-primorski i Egzarh sveštenog Trona Pećkog g. Amfilohije.

Pred svršetak ovog molitvenog proslavljanja Svetog sveštenomučenika Haralampija, obavljen je čin Doksologije, svečanog dočeka Njegove Svetosti Patrijarha i Preosveštenih vladika, nakon čega su u manastirskom konaku održane sjednice Svetog Sinoda i Odbora za Jasenovac, tokom kojih se ovom Arhijerejskom sabranju pridružio i Visokopreosvešteni Mitropolit Zagrebačko-ljubljanski g. Porfirije.

U popodnevnim časovima, u pratnji domaćina Vladike g. Jovana i Visokopreosveštenih i Preosveštenih Arhijereja, Njegova Svetost Patrijarh g. Irinej posjetio je Saborni hram Svete Trojice u Pakracu, gdje je uz sasluženje Mitropolita Amfilohija i Porfirija obavio parastos i polaganje u kripte Blaženopočivših Episkopa Pakračkih i Slavonskih, Nikifora Stefanovića (1722-1743), Sofronija Jovanovića (1743-1757), Kirila Živkovića (1786-1807) i Emilijana Marinovića (1952-1981).

Ovom molitvenom pomenu uz veliki broj vjernika naše Episkopije i gostiju iz Republike Srpske i Srbije, prisustvovali su ministar kulture dr Zlatko Hasanbegović, kao izaslanik predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar-Kitarović, Njena Ekselencija ambasadorka Republike Srbije u Republici Hrvatskoj gospođa Mira Nikolić u pratnji vojnog atašea Srbije pukovnika dr Ivana Vulića, generalni konzul Republike Srbije u Vukovaru g. Živorad Simić, izaslanik Biskupa Požeškog pakrački župnik mons. Matija Juraković, predsjednik Srpskog narodnog vijeća g. Milorad Pupovac, predsjednik SKD „Prosvjeta“ iz Zagreba g. Čedomir Višnjić, direktor Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama dr Mileta Radojević, direktor Republičkog sekretarijata za vjere Republike Srpske dr Dragan Davidović, kao predstavnici lokalnih vlasti iz Republike Hrvatske, Republike Srpske i Srbije i drugih organizacija i udruženja.

Nakon molitvenog dijela i obilaska radova u Sabornom hramu Svete Trojice, Preosvešteni vladika g. Jovan poveo je uvažene goste u obilazak Vladičanskog dvora, prilikom čega je uz zahvalnost na dosadašnjoj saradnji Episkopije Pakračko-slavonske sa Ministarstvom kulture Republike Hrvatske, Uprave i Republičkog sekretarijata za vjere Republike Srbije i Srpske, razgovarano o nastavku dalje saradnje na pomoći oko obnove ove naše od velikog značaja dve svetinje.