Episkop Slavonski na oproštaju Lorda biskupa Londona

1„Sad otpuštaš s mirom slugu svojega, Gospode“: Na praznik Sretenja po gregorijanskom kalendaru anglikanski Lord biskup Londona Ričard Čartrs (Richard Chartres) svečanom misom kao svojim posljednjim javnim nastupom, oprostio se od aktivne službe. Od 28. februara on će biti u penziji a zadržaće samo dužnost kapelana kraljevskog doma do izbora svog naslednika.

Ričard Čartrs, rođen 1947. godine, jedan je od najuglednijih crkvenih djelatnika Velike Britanije i Anglikanske zajednice u XX, a sigurno i u XXI vijeku. Osobito je poznat po svojoj ljubavi prema Pravoslavnoj Crkvi i okrenutosti pravoslavnom Istoku, čemu odgovara i njegov tradicionalistički pogled na svijet i na Crkvu. Dugogodišnji je predsjednik Anglikansko-pravoslavnog društva, a u Crkvi Engleske zadužen je bio za saradnju s Pravoslavnom Crkvom. Na tom mjestu naslijedio ga je biskup Džonatan Gudal (Jonathan Goodall). Shodno svojoj okrenutosti Pravoslalju, Simvol vjere je na oproštaju Lorda Čartrsa čitan na slovenskom jeziku, kao što je na slovenskom i govorena molitva Svetog Simeona Bogoprimca ”Sada otpuštaš u miru slugu svoga…” Biskup Čartrs posebno prijateljstvo gaji prema Srpskoj Crkvi i srpskom narodu: on je sa saradnicima posjetio Kosovo i Metohiju neposredno nakon NATO agresije 1999. godine i tom prilikom boravio u Pećkoj Patrijaršiji. Posebno je značajna Čartrsova uloga pri posjeti Patrijarha Srpskog Irineja Velikoj Britaniji prošle godine, povodom stogodišnjice govora Svetog Vladike Nikolaja u katedrali Svetog Pavla u Londonu.

Episkop Pakračko-slavonski Jovan je u pratnji jeromonaha Stefana (Ponjarca) kao biskupov lični gost prisustvovao oproštaju Ričarda Čartrsa. Lorda Ričarda Čartrsa i Vladiku Jovana veže dugogodišnje prijateljstvo još od Metohije, a biskup Čartrs je prisustvovao ustoličenju Vladike Jovana u Pakracu 13. septembra 2014. godine, kojom prilikom je posjetio i Jasenovac. Prilikom svog oproštaja biskup Čarts je nosio panagiju koju mu je u Pakracu poklonio Vladika Jovan, koji je biskupu na kraju oproštajne službe darivao i ikonu Svetog Arhangela Mihaila. Oproštajnoj misi biskupa Čartrsa u prepunoj katedrali Svetog Pavla prisustvovala je elita britanskog i londonskog društva, a među njima Arhiepiskop Tijatire i Velike Britanije Grigorije iz Carigradske Patrijaršije i Nadbiskup vestminsterski Vinsent kardinal Nikolas.

Zaključujući svoj plodni aktivni pastirski rad, Lord Ričard Čartrs je rekao: ”Članovi Crkve Engleske kažu da su dio Jedne Svete, Saborne i Apostolske Crkve koju je Isus svima namijenio. Velika i Dolazeća crkva je tek pred nama. Nikada ne smijemo da zaboravimo svoju ulogu u ostvarenju Hristove molitve za ovu, jednu, crkvu. Trebalo bi da tražimo partnerstvo zasnovano na vrijednostima Jevanđelja, na bilo kom nivou da radimo. Trebalo bi da tražimo saveze u širem domaćinstvu vjere u cilju izgradnje zajednice služećih, čiju privlačnost pagani neće moći da ospore. Hvala Bogu na ljubaznom prisustvu mnogih hrišćanskih prijatelja iz drugih vjerskih zajednica koji se nalaze zajedno sa nama ovde večeras.”