Centralna Svetosavska akademija u Slavonskom Brodu

8Ovogodišnje obilježavanje Svetosavskih dana u Episkopiji Pakračko-slavonskoj završeno je u subotu 28. januara centralnom Svetosavskom akademijom u Slavonskom Brodu.

U prepunoj sali Radničkog doma, u prisustvu vjernika iz skoro svih krajeva naše Episkopije i gostiju, nakon riječi dobrodošlice i zahvalnosti nadležnog paroha oca Ratka Gatarevića, pastirskom besjedom o životu i djelima Svetog Save, o njegovim zaslugama za dobijenu autokefalnost naše Pomjesne Srpske Crkve čiji osmovjekovni jubilej uskoro proslavljamo, okupljenima se obratio Preosvešteni vladika g. Jovan.

Nakon vladikinih riječi, o nacionalnom identitetu Jevrejskog i Srpskog naroda i njegovanju narodne samosvijesti, ovom prilikom govorio je i gost iz Izraela – istoričar i diplomata g. Šmuel Eviatar.

Kroz pjesmu, kulturno-umjetnički program i folklorne igre okupljenima su se predstavili učenici Bogoslovije Svetog Arsenija Sremca iz Sremskih Karlovaca, narodni pjevač Svetlana Spajić iz Beograda, KUD „Liješće“ iz Liješća kod Broda u Republici Srpskoj i KUD „Lovor“ iz Trnjana.

Za sve učesnike, vijerni narod i goste, po svršetku ove svečanosti upriličeno je i narodno druženje.