„Biti ili ne, Ivan Hiti“ na festivalu Zagrebdox

3Dokumentarni film „Biti ili ne, Ivan Hiti“ u režiji Branka Lazića, glavnog urednika dokumentarnog i stranog programa Radio-televizije Republike Srpske, prikazan je u petak 26. februara na festivalu dokumentarnih filmova, Zagrebdox. Inspirisan nesvakidašnjim humanim djelom čovjeka i profesora, koji u ratnim dešavanjima devedesetih godina odbijajući da izvrši naređenje rizikuje svoj život kako bi sačuvao umjetničko i književno blago Episkopije Pakračko-slavonske njegovano vijekovima, reditelj nam prikazuje vojnika Hrvatske vojske, profesora Ivana Hitija, koji dobija naređenje da spali najstariju i najveću biblioteku Srpske Pravoslavne Crkve u Hrvatskoj. Umjesto da izvrši naredbu, on organizuje sklanjanje i premještanje knjiga u Zagreb.

Film je dosada sa uspjehom već prikazan na desetak svjetskih festivala (Katar, Slovačka, Rusija, Srbija, Crna Gora…), a ima pozive i za učešće na festivalima u Francuskoj, Izraelu, Njemačkoj. Dobitnik je nekoliko nagrada, a jedna američka distributerska kuća iskazala je interesovanje da otkupi prava za svjetsku distribuciju. Ovom događaju pored mnogobrojne publike, uz autora, Branka Lazića, i glavnog protagonistu filma, profesora Ivana Hitija, prisustvovao je i Njegovo Preosveštenstvo vladika Pakračko-slavonski g. Jovan.